Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? İp Uçları

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? İp Uçları

mulakatlarda_takim_elbise_tercih

Takım elbise giymek isteyen bir insanın fikrini değiştirmek oldukça güçtür. İş mülakatlarında, kokteyllerde, toplantılarda, sempozyumlarda, doğum günlerinde, düğünlerde veya partilerde takım elbiseyle bulunmak isteyen insanların sayısı oldukça yüksektir. Bu insanlara sakın “ya bırak takım elbiseyi falan sade bir toplantı veya eğlenceli bir parti bu” gibi laflar etmeyin, ters tepebilir J Aslında sonuna kadar haklıdır da. Çünkü takım elbisen istenmeyen ayrıntıları örtebilir veya görünmesini istediği şeyleri de meydana çıkartabilir. Aslında bu düşüncedeki insanları takım elbiseden vazgeçirmeye çalışmak yerine, en doğru takım elbiseyi nasıl seçmesi gerektiğinin nasıl olması gerektiğinden bahsedip, yönlendirmeliyiz.

İş mülakatında giyilen takım elbise, herhangi bir parti veya düğünde giyilmez. Konsept farklılığı, bürünülmesi gereken karakter farklılığı vardır. İş mülakatında aşırı ciddi bir görüntü çizmek isterken, partide ise hafif bir ciddiyetin yanı sıra, şık ve karizmatik görünmek isteyebilirsiniz. Yazımızın en başında söylemiş olalım, ciddi görüşmelerde koyu renk tercih ederken, hareketli ve dikkat çekmek istediğiniz ortamlarda ise daha hareketli renkte takım elbiseler tercih edebilirsiniz. Bu da sizin kaliteniz ve zevkinizin farkını gösterir.

İŞ MÜLAKATLARINDA NE TÜR BİR TAKIM ELBİSE TERCİHİ

Ciddi bir konu ciddi bir takım elbise gerektirir. Ciddiyeti en çok belli eden takım elbiseler ise siyah, lacivert ve füme, gri tonları takım elbiselerdir. Bu kombinasyonu tam vücudunuza göre kesilmiş bir takım elbise ve bu ciddiyeti taşımaya devam edecek bir kravatla tamamlayabilirsiniz. Bu takım elbise sizi ne tam olarak sıkmalı, ne de çuval gibi bir şekilde emanet olarak durmamalıdır. Kol ve etek boyları da ideal olmalıdır.

DÜĞÜNLERDE NE TÜR TAKIM ELBİSE TERCİHİ

Düğünlerde dikkat çekmek mi istiyorsunuz? Şık olduğunuz kadar karizmatik mi olmak istiyorsunuz? Yazımızı okumaya devam ediyoruz. Düğünlerde bilindiği üzere onlarca fotoğraf çekilir. Hepsi de kalıcı birer delildir ve bu fotoğrafa bakanlar sizi bu şekilde hatırlayabilirler. Bu yüzden birazcık ayrıntıya dikkat etmeniz, sizi birkaç adım önde tutacaktır. Benim tercihim, mavi veya gri tonlarında (açık renkleri tercih sebebimdir) tam vücudunuza göre kesilmiş tek veya çift düğmeli bir takım + beyaz gömlek + bu takıma uygun bir kravat ve cep mendili. Bu seriyi tamamlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN BİRKAÇ KÜÇÜK DETAY

Takım Elbise Modelleri Nasıl Seçilmelidir?

Farklı farklı takım elbise modelleri vardır. Tek düğmeli, çift düğmeli veya kruvaze modeli. Bunların her biri farklı bir yerde uygun oluyor. Bir düğün veya partide tek düğmeliler uygundur, ama çift düğmeli de tercih edilebilir. Eğer mülakatlarda takım elbise kullanacaksanız, tek düğmeliyi tercih etmeyin, çift düğmeli çok idealdir.

Takım Elbisenin Yakası Nasıl Olmalıdır?

Gömleğin yakası üzerinden görünecek şekilde ceketin yakası ile birleşmeli. Çok üstünde ve ya çok içinde kalmamalı.

Kol Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

Başparmağın bitimine kadar olup 10cm uzunluğu aşmamalı.

Boy Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

Kollarınızı yana doğru tuttuğunuzda ceketin arka uzunluğu eklemlerinizin yanında bitmeli.

Yırtmacı Nasıl Olmalıdır?

Yan ve ya orta yırtmacın siz ayaktayken açık görünmesindense kapalı duracak şekilde olması gerekmektedir.

duz_renk_gomlek_kravat_uyumu01 duz_renk_gomlek_kravat_uyumu14