Gömlek & kravat uyumu nasıl olmalıdır?

Gömlek & kravat uyumu nasıl olmalıdır?

Gömlek & Kravat seçiminde dikkat edilmesi gereken şeylerden bahsedeceğim. Bunun cevabını ararken, yine her zaman yaptığımız gibi “takım elbise, gömlek, kravat, ayakkabı ve kemer” serisinin uyumuna dikkat etmemiz gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Giyinirken her zaman önceliğimiz takım elbisede olmalıdır. Takım elbiseye uygun bir gömlek bu önem sıralamasında ikinci sıradadır. Birbirine uymayan 2 renk seçilmemelidir. Yani takım elbiseye uygun bir renkte, gözü yormayan ve takım elbisenin etkisini sıfırlamayan bir gömlek tercih edilmelidir. Mesela siyah ve düz bir takımla birçok renkte gömlek tercih edilebilir. Fakat tam bu aşamada olay kravata geçmektedir. Hem siyah takım elbiseye uygunluk, hem de tercih edilen gömlekle bir ahenk yakalayan bir kravat tercih edilmelidir.

Gömlek tercihinde nasıl olması gerektiği hakkında birkaç noktaya parmak basmak istiyorum. Gömlek tercih edilirken dikkat edilmesi gereken ilk husus, beden ölçüsüdür. Yani çok aşırı dar veya geniş bir gömlek tam bir intihar olur. Hem siz rahatsız olursunuz hem de göze hitap konusunda sıkıntılı bir durum oluşur.  Çok geniş bir gömlek giyilirse, içinde kaybolup gitme riski vardır. Çok dar bir gömlek tercihinde ise, oturduğunuz zaman iki düğme arasında bir gerilme ve gömlekte kat kat oluşumlar meydana gelmektedir. En iyisi, tam vücudunuz saracak ve hareket kabiliyetinizi de engellemeyecek bir gömlek boyutu tercih etmenizdir. Gömlek seçiminde dikkat edilecek bir diğer husus gömlek yakalarının şekli. Aşağıdaki resimde ince ve uzun yüz şekline sahip bir insanla, yuvarlak yüz hatlarına sahip insanların tercih etmesi gereken gömlek yakası modellerinden hangisini seçmesi gerektiği hakkında bilgi verilmektedir. Bu bilgiler ışığında, ince ve uzun yüz hatlarına sahip bir insan, daha dar yakalı gömlekler tercih etmeli, yuvarlak yüz hatlarına sahip insanlar da daha dik yakalı gömlekler tercih etmelidir. Gömleğin kol boyu da ne çok uzun ne de çok kısa olmamalıdır. Kısa olduğu zaman, takım elbisenin kolundan içeride gözükmemekte, çok uzun olduğunda ise takım elbise kolundan epey ileride gözükmekte ve uyumsuz bir şekil ortaya çıkmaktadır.

Şimdi hayat kurtaran ve aslında giyinmeye çokça dikkat eden insanların bildiği bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Çizgili bir gömlek tercih ettiğiniz zaman, sakın çizgili bir kravat tercih etmeyin. Hem gömleğe hem de kravata yazık olur. Mottomuzu veriyorum burada “çizgili gömlekle, çizgili kravat yasak!” Bunda istisna yok mudur, vardır ama çok hassas bir konu olduğundan uzak durulmalıdır. Yani çizgili bir gömlekle, düz sade veya içinde ufak noktaların bulunduğu kravatlar tercih edilebilir. Aşağıda birkaç örnek sunacağım. Ayrıntılı ve dikkatli bir şekilde incelerseniz söylemek istediklerimi daha da fazla anlayacaksınız. Sadece şunu son olarak eklemek istiyorum: “Birbirine çok yakın tonda gömlek ve kravat tercihi yakışıksız olur. Zıt renkler tercih edilebilir. Ayrıca parlak gömleğe, mat kravat tercih edilmelidir. Tek renk gömlekle ekoseli kravatlar güzel bir uyum yakalar (Çeşitli renk ve büyüklükteki karelerden oluşan kravat)“

duz_renk_gomlek_kravat_uyumu15 duz_renk_gomlek_kravat_uyumu duz_renk_gomlek_kravat_uyumu10 duz_renk_gomlek_kravat_uyumu8 duz_renk_gomlek_kravat_uyumu7